جستجوگر پیشرفته






موضوع : طرح درس دوم ,

طرح درس روزانه

 

نام کتاب:ریاضی پایه دوم ابتدایی                  زمان تدریس:40 دقیقه

عنوان درس:شناخت اشکال هندسی              تاریخ تدریس:

روش تدریس: یاد سپاری                             تعداد فراگیر: 20 نفر

نام معلم:

هدف کلی : شناخت شکل های هندسی

اهداف جزئی:

- شکل های هندسی را تعریف کند.

-  شکل های هندسی را تشخیص دهد.

- شکل های هندسی (دایره ،‌مربع ،‌ مستطیل ،‌لوزی) را بشناسد.

هدف های رفتاری:

-دانش آموز بتواند درکلاس درس و بدون کمک معلم اشکال هندسی را رسم کند.

-دانش آموز بتواند در مدت زمان 10 دقیقه در دفتر خود شکل دایره را بکشد و آن را رنگ کند.

-دانش آموز در خانه و بدون کمک و با استفاده از وسایل اطراف خود شکل‌های هندسی را روی 

کاغذ رنگی جدا نماید

-دانش آموز شکل های مشابه هندسی را در اطراف خود دیده و نام ببرد.

-دانش آموز بتواند شکل های هندسی را به صورت مجزا بیان کند.

حیطه کلامی :

-   تعریف شکل های هندسی را بیان کند .

-اجزا هریک از شکل های هندسی را تشریح کند .

-مفهوم هر یک از شکل های هندسی را توضیح دهد.

حیطه مهارت ذهنی:

- شکل های مختلف هندسی را از یکدیگر تشخیص دهد.

- هر یک از شکل های هندسی را جداگانه ترسیم کند .(طبقه بندی کند).

- برای هر یک از شکل ها مسئله ای را طراحی می کند.

- مساله های مربوط را حل کند.

حیطه شناختی :

با استفاده از اشکال هندسی یک ماکت انسانی را نوآوری کند.

خود دانش آموز مفهوم ضلع را کشف کند.

با استفاده از اشکال هندسی یک خانه هندسی را بوجود بیاورد .

حیطه نگرشی :

-  دانش آموز با علاقه به سخنان معلم گوش می دهد .

- دانش آموز به دلخواه یکی از اشکال را تشبیه کرده و مفهوم انرا می نویسد.

- دانش آموز درمورد موضوع تدریس بحث و اظهار نظرمی کند.

مهارت حرکتی :

-  دانش آموز با استفاده از اشکال هندسی یک ماکت انسانی را می سازد.

- دانش آموز با دقت شکل های هندسی را بکشد.

- دانش آموز با استفاده از خمیربازی شکل های هندسی را درست کند.

ابزار و وسایل :

گچ ،‌تخته ،‌کاغذ رنگی ،‌نمونه ماکت ساخته شده انسان با استفاده از اشکال هندسی ،‌حلقه بازی ،‌ قاب عکس و کیت آموزشی.

برقراری ارتباط:

سلام و احوالپرسی با دانش آموزان و خواندن دعای شروع کلاس (خدایا ................) حضور و غیاب دانش آموزان

ایجاد انگیزه:

ماکت انسان که از شکل های هندسی متفاوتی درست شده است را به کلاس درس می آوریم و درباره جزییات ان بحث کرده و ....

ارزشیابی ورودی :

در مورد درس گذشته که آموزش تفریق اعداد دو رقمی بدون انتقال بوده است .چند تمرین تفریق را پای تابلو می نویسیم از دانش آموز می خواهیم که آنها را حل کنند اگر اشکالی داشتند برطرف می کنیم .

در مورد درس جدید چند سوال می پرسیم بچه ها این چه شکلی است

 (š    šš) بچه ها می گویند چهارگوش.

این سوال و سوالاتی دیگر در واقع باعث می شود که اطلاعات ورودی دانش آموز را در مورد درس جدید بسنجیم.

دیدن تکالیف:

تمرین های درس گذشته را بررسی می کنیم . تمرینات کتاب را قرار بود در دفتر حل کنند و... را به کمک سرگروهها بررسی می کنیم.

ارائه درس:

گام اول:

ابتدا معلم توجه دانش آموزان را به موضوع جلب می کند یک حلقه بازی ،بشقاب و توپ را به کلاس می بریم سپس شکل گردی را روی تابلو رسم می کنیم و می گوییم بچه ها اسم این شکل دایره است و نام آن را زیر شکل می نویسیم سپس یک برگ A4 و قاب عکس مستطیل شکل را به کلاس می آوریم و شکل آنها را روی تابلو می کشیم و نام هر کدام را زیر شکل مربوط می نویسیم پس نام هر کدام را می خوانیم و بچه ها تکرار می کنند در این مرحله علاوه بر نام آنها باید به گوشه های هر شکل نیز اشاره کنیم تا دانش آموز خود به مفهوم ضلع برسد

گام دوم:

در مرحله دوم چند شکل را روی تابلو می کشیم و از بچه ها می خواهیم که نام هر کدام را بلند بگویند همچنین در این مرحله می توانیم مدل انسانی را که از شکلهای هندسی ساخته شده روی تابلو کشیده بعد از بچه ها بپرسیم.

 معلم : بچه ها شکل این آدم از چه شکلی درست شده است ؟

بچه ها : دایره

پس آدمک چه شکلی ؟

مستطیل

 و به همین صورت ادامه می دهیم تا بچه ها به تمام سئوالات پاسخ دهند.

گام سوم:

در این مرحله از بچه ها می خواهیم که کتابهای خود را باز کرده شکل های هندسی را مشخص نموده و ص122 وص123 و گوشه های شکل ها را پیدا کنند.

ارزشیابی تکوینی:

سوالاتی درمورد ماکت از دانش آموزان مجددا می پرسیم و یا شکل هایی که در محیط کلاس وجو دارند را نشان داده و سوالاتی  را از انها می پرسیم تا از کیفیت یادگیری دانش اموزانمان اگاهی یابیم. همچنین سوالاتی که در گام دوم از بچه ها شد را نیز می توان بعنوان ارزشیابی تکوینی نیز تکرار کرد .

ارزشیابی پایانی :

یک کپی از یک نقاشی زیبا را در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم بعد از آن‌ها می خواهیم که آن را زیبا رنگ آمیزی کنند مثلاً دایره ها را قرمز . مستطیل را سبز. مربع را آبی و مثلث را زرد رنگ آمیزی کنند.

ارائه تکلیف:

دانش آموزان با استفاده از مقوا و کاغذ رنگی یک مدل را طراحی کنند یا با چوب کبریت روی ورقه سفید شکل های هندسی را رسم کنند . بعضی از بچه ها هم خود نظر می دهند که با چوب بستنی و ... هم می توانیم  اشکال متفاوتی درست کنیم که معلم آنها را تشویق کرده واجازه می دهد که آن را درست کرده و برای جلسه اینده به کلاس بیاورند..



امتیاز :

برچسب ها : طرح درس روزانه ریاضی , طرح درس ریاضی دوم ابتدایی , ریاضی دوم دبستان , اشکال هندسی ,
طرح درس روزانه آموزش اشکال هندسی نوشته شده در پنجشنبه 1394/06/12 ساعت 14:52

مطالب مرتبط



ارسال نظر برای این مطلب


کد امنیتی رفرش





لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به moalleman می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .