جستجوگر پیشرفته
موضوع : طرح درس سوم ,
طرح درس شماره 2
نام درس: علوم تجربی موضوع درس: مهرهداران (خزندگان- پرندگان)
پایه: سوم ابتدایی روش تدریس
تعداد فراگیران: 10نفر
هدف کلی: آشنایی فراگیران با مهرهداران (خزندگان- پرندگان)
اهداف جزئی:
1- آشنایی فراگیران با نحوه تنفس خزندگان و پرندگان
2- آشنایی فراگیران با نحوه تولیدمثل خزندگان و پرندگان
3- آشنایی فراگیران با محل زندگی خزندگان و پرندگان
4- آشنایی فراگیران با نوع پوشش خزندگان و پرندگان
اهداف رفتاری:
1- فراگیران باید بتوانند دو مورد از ویژگیهای خزندگان را بیان کنند. (دانستنی)
2- فراگیران باید بتوانند دو مورد از ویژگیهای پرندگان را بیان کنند. (دانستنی)
3- فراگیران باید بتوانند در بین مهرهداران خزندگان و پرندگان را تشخیص دهند. (مهارتی)
4- فراگیران باید نسبت به نحوۀ زندگی پرندگان و خزندگان کنجکاوی نمایند. (نگرشی)
5- فراگیران باید نسبت به نحوۀ زندگی پرندگان و خزندگان از خود علاقه نشان دهند. (نگرشی)
وسایل موردنیاز:
تصاویر و ماکتی از پرندگان و خزندگان همراه با متنهای از قبل آماده شده
ایجاد انگیزه:
معلم با نصب تصاویری بر روی تابلو و همچنین نمایش ماکتها به فراگیران و طرح سوال در رابطه با تصاویر در آنها ایجاد انگیزه مینماید.
ارزشیابی ورودی:
1- مهرهداران به چه جانورانی میگویند؟
2- چند نوع جانور مهرهدار نام ببرید؟
3- تفاوت جانوران مهرهدار و بیمهره در چیست؟
ارائه درس:
مرحله اول: مشخص کردن قسمتهای مختلف برای افراد در گروه
بخش اول: خزندگان جزو جانوران مهرهدار میباشند که توسط شش تنفس میکنند. بدن آنها از پولک تشکیل شده است و در خشکی و آب زندگی میکنند. نحوۀ تولیدمثل آنها از طریق تخمگذاری میباشد مثل مار، سوسمار و لاکپشت- خزندگانی که در آب نیز میتوانند زندگی کنند مثل لاکپشت به دلیل این که آبشش ندارند جهت تنفس باید گاهی از آب خارج شوند.
بخش دوم: پرندگان نیز جزء مهرهداران میباشند که از طریق شش تنفس میکنند و بدنشان از پر تشکیل شده است. پرندگان تخمگذارند و توسط منقاری که دارند تغذیه مینمایند، مثل خروس، پنگوئن و پرستو. پرندگان از غذاهای گوناگونی تغذیه میکنند که بستگی به نوع آنها دارد، مثل دانه،حشرات، ماهی. پرندگان در خشکی زندگی میکنند.
مرحله دوم: معلم ابتدا فراگیران را به سه گروه دو نفره تقسیم میکند که این تقسیم به صورت تصادفی بوده و با قرعهکشی معلم صورت میگیرد.
مرحله سوم: متنهای مشخص شده را در اختیار اعضای گروه قرار داده تا هر فرد به صورت فردی قسمت مربوط به خود را مطالعه نماید تا برای سایر اعضای تیم تدریس کند. در این مرحله هر عضو میتواند از مطالب مربوط به خود خلاصه و نتبرداری نماید.
مرحله چهارم: همه اعضایی که مسوول تدریس بخش مشترک هستند کنار هم قرار میگیرند تا درک خود را از موضوع مشترک به هم انتقال دهند و اشکالات خود را نیز رفع نمایند.
مرحله پنجم: در این مرحله هر عضو به تیم خود برگشته و تدریس بخش مربوط به خود را آغاز میکند. این کار توسط افراد انجام و کل مبحث توسط اعضای تیم تدریس میشود.
مرحله ششم: هر یک از شما فراگیران به سوالات زیر که از متن استخراج شده است جواب دهید.
1- کدام یک از جانوران زیر خزنده است؟
الف- قورباغه ب- لاکپشت ج- مار د- ب- ج
2- خزندگان و پرندگان چگونه تنفس میکنند؟
3- خزندگان و پرندگان چگونه تولیدمثل میکنند؟
4- دو نوع خزنده و پرنده را نام ببرید؟
5- بدن خزندگان و پرندگان از چه پوششی تشکیل شده؟
مرحله هفتم: در این مرحله معلم کلید سوالات را در اختیار فراگیران قرار داده تا برگههای خود و یا دوستانشان را تصحیح نمایند و همچنین معلم نیز در صورت نیاز برگههای فراگیران را تصحیح کند.
مرحله هشتم: در این مرحله نمرات فردی و گروهی روی جدولی نوشته و تجزیه و تحلیل میگردد.
جمعبندی مطالب: در پایان معلم به کمک فراگیران به جمعبندی مطالب پرداخته و درباره موضوع توضیح میدهد.
ارزشیابی پایانی
1- خصوصیات پرندگان را بیان کنید؟
2- خصوصیات خزندگان را بیان کنید؟
تعیین تکلیف
به سوالات آخر فصل پاسخ دهید.
امتیاز : |
نوشته شده در جمعه 1391/08/05 ساعت 11:18
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط عکس خنده دار در تاریخ 1394/02/04 و 22:01 دقیقه ارسال شده است
سلام
سپاس فراوان از شما
این نظر توسط حــــــس من Hess Man در تاریخ 1393/11/19 و 2:10 دقیقه ارسال شده است
خوش به حالت آسمـــانـــ
بغضت کـــ میشکــند
همه خوشــحال میشــوند
بغض من کــ میشــکند
همه میگــویند:
چته بــــاز!!!!!!!!!!!!!
...............
وبتون خیلی عالیه
بمنم سر بزنین